Archives

TIME TABLE FOR SUMMMATIVE ASSESSMENT - I / UNIT TEST - II 2016-17

 

Date/Day

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

15/09/2016

THURSDAY

S.S.T

Maths

Science

S.S.T

 

MATHS

 

BIO/B.ST/C.S.

PHY./ACCT./HIST.

17/09/2016

SATURDAY

Maths

English

S.S.T

HINDI/

SANSKRIT

ENGLISH

CHEM./ECO./

POLITICAL SCIEENCE

HINDI

19/09/2016

MONDAY

English

S.S.T

Hindi

MATHS

 

SCIENCE

 

ENGLISH

ENGLISH

21/09/2016

WEDNESDAY

Hindi

Sanskrit

English

SCIENCE

 HINDI/

SANSKRIT 

PHY./ACCT./HIST.

MATHS/GEO

23/09/2016

FRIDAY

Science

Hindi

Maths

ENGLISH

S.S.T

 

MATHS/GEO

BIO/B.ST/C.S.

24/09/2016

SATURDAY

Sanskrit

Science

Sanskrit

 

 

HINDI

CHEM./ECO.

 

 

MONTHWISE ACTIVITY PLAN 2016 - 17

Dept.

April

May/June

July

August

Sept.

Oct.

Nov.

Dec.

Jan.

Feb

March

Time Table

Modification of T.T if Req.

 

Remedial T.T Plan

 

 

 

 

 

 

 

 

Examination

Worksheets will be prepared for classes1 & 2 for 4 cycles.

 

F.A.1 for classes 3 to 5 will be conducted.

F.A.2activities will be conducted from April to August and list will be prepared

S.A.1 exam will be conducted for classes3 to 5.

Worksheets will be prepared for classes1 & 2 for remaining 4 cycles.

F.A.4 activities will be conducted  forclasses 3 to 5.

F.A.4 activities will be conducted  forclasses 3 to 5. & FA-3 pen paper test

 

FA-4 activities will becompleted .

Conducting SA-2 Exam & Praparethe progress card by 3rd week of March 2017

Resource Room

Stationary For Decoration

 

TLM (English)

CD'S (History)

TLM (Hindi)

CD's (Forts)

TLM(Maths)

CD's (Freedom Fighter)

TLM(EVS_

CD's (Film Show)

 

Library

Distribution of class library books to teachers

Distribution of class library books to teachers

Distribution of class library books to teachers

Record of books read of each class

Record of books read of each class

Record of books read of each class

Comptetion of reading maximum books

Comptetion of reading maximum books

Comptetion of reading maximum books

Book Review

 

Sports & Mass P.T

Running race for (both), MPT and Yoga

Badminton And Kabaddi(Both)

Lemon And Spoon Race(Girls), Three legged race (Boys),MPT and Yoga

Carrom (Both), Sack race (Boys), Needle andThred race(Girls),MPT and Yoga

Skipping race (both),  Tangrampuzzle (both), MPT and Yoga.

Fun game (both), Indoor games- Cricket, MPT and Yoga

Balancing thebooks(both), Dumbbells (Both), MPT and Yoga.

Langadi race (both), Pitthugame (both), MPT and Yoga.

kho-kho (girl), MPT and Yoga

Kabaddi (both), Chess (Both), MPT and Yoga.

 

Magazine & Reports

Collection of Photographs of Classroom Activities.

 

Prep. Of Class Magazine.

Collection of Photographs of CCA

Preparing & Printing of First Term Newsletter

Getting the photographs of Std. & Teacher Achievers.

Collection of photographs of TLM, Workshop

Collection of articles for School Magazine

Collecting photographs of Grandparents day & other Activities.

Preparation of Second Term Newsletter

 

Discipline

Late commers record parents warnted

Out pass issued

Discipline of students in corridors

Discipline of students in corridors

Discipline of students in corridors

Discipline of students in corridors

late commersrecord maintained

Parents and vans drivers informed about latecommers

Parents and vans drivers informed about late commers

late commers record maintained

 

Beautification

Decoration of display boards.

Decoration for HM room

Decoration of staff room

Decoration for Independence day

Decoration for teachers day

Decoration for primary section

Decoration for children's day

Decoration forChristmus day

Decoration for Republic day

 

 

Activity Sheet / Worksheet

Termwise worksheet booklet to be made.

Photography

School redinessprogramme

Communitylunch,CCAactivities,Classroom activities

CCA activities

CCAactivities,Independenceday

CCAactivities,Teachersday

CCA activities, Community lunch

Communitylunch,CCAactivities,children'sday

CCAactivities,Christmusday

Republicday,Communitylunch,CCAactivities

Class roomactivities,Communitylunch

 

School ReadinessProg.

Work to be done in the School Readiness program for STD 1 in the month of April and Booklet prepared.

Upkeep & Maintenance

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

Daily cleanliness will be observed and maintained by committee

 

Excursions/ Field Trip

 

 

Places of worship in NDA

Postoffice NDA

Horse riding School NDA

Museum NDA

AFTT NDA

Asha Mukh-Bhadhir VidyalayNDA

Excursion out of NDA Campus

State Bank Of India NDA

 

Cubs & Bulbul

Introduction,Formation(pack)

InformationMog(New Cubs)

Moglis'sStory

Prayer, Salute

Good Habits,Manners,FlagSong

Utsav

Games, Songs, Skit

Obs. Of Plants & Trees, Welcome Song

Excursion

Nature Collection

Senses games

Furniture

Arrangement as per Class

Class Name Plate

List of Broken Furn.

List of Broken Glasses

Arrengement forGarend Parent Day

Change of Broken Glasses

Furniture Repair

Checking of furn.

Planning for Annual Day

Planning for farewal

 

CCA

Dr. & SUPW COMP. Celebration ofAmbedkar JyBaisakhiRamnavmi

Display board comp.

Mask making Hindi ac. Song Eng. Rec. and Hindi group song comp.,Kargilvictory day

Glimpes of qr. ,Memory testcomp.,Independenceday, Youth day.

PT, Salad making comp., hindipakwada , hindiskit, GaneshcharuthiIdul-Zuha.

Quiz comp., Gandhijaynthi,Dasera,Moharam, National Integration day.

Group dance comp., Cubs and bulbul utsav, Bal divas, fancy dress, National anthem and pledge comp., Rani laxmi bai and flag day.

English action song, christmascard making comp., national Conservation day

Hindi story telling, republic day science day, S. C. Bose & Lalalachpat raijaynti, Martial day.

Thinking day, All faith prayer, Talk onmaha Shiv ratri.

Talk on Holi& Good Friday.

TLM

Preparation of TLM

Preparation of TLM

28 July Eng. TLM Exhb.

Preparation of TLM

 29 Sep.Hin TLM (Exhb.)

Preparation of TLM

28 Nov.Maths TLM (Exhb)

Preparation of TLM

21 Jan EVS TLM (Exhb)

 

 

COMPUTER LITERACY

Workshop Regarding Filling transfer Application form

Workshop Regarding UBI Portal

How to use Microsoft Office Word

Uses of Internet in Teaching learning process

 

 

How edit matter in MS Word

how to write Email

How to Use digitizer

Effective  PPT presentation

 

FIRST AID

Medical Checkup

Lecture on general Hygiene

Guidance to CPR on first aid

Lecture on diet

Polio awarness

 

Lecture on good touch and bad touch

Lecture onHarmonal Changes

Prventivemeasures for following disease likedengu swine flu etc.

 

 

CLEANLINESS

Instructons to thecleaninessworkers.Distribution of Cl Perf.

Daily Monitoring by AreaIncharges

Daily Monitoring by AreaIncharges

Daily Monitoring by Area Incharges

Daily Monitoring by Area Incharges

Daily Monitoring by AreaIncharges

Daily Monitoring by Area Incharges

Watch On the workers availability

Daily Monitoring by Area Incharges

Daily Monitoring by Area Incharges

Daily Monitoring by AreaIncharges

COMPETITIVE EXAM/ OLYMPAIDS

AS per time table for different subjects

ADMISSION

STD-1 Fresh admission

STD-1 Fresh admission

KV TC Admission

KV TC Admission

KV TC Admission

KV TC Admission

KV TC Admission

KV TC Admission

KV TC Admission

Registratifor for STD 1

Registration for STD 1

 

 

 

 

 

 

Contractual Teacher Panel 2016-17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S.N

0.

NAME OF CANDIDATE

EDUCATIONAL QUALIFICATION

 

REMARKS

PGT (CHEMISTRY)

1.

KHANDARE KAPIL K.

M.SC. B.Ed .

 

 

2.

ROHINI R. JOSHI

M.SC. M.A. B.Ed . SET

 

 

3.

SANTOSH R. NARWADE

M.SC. B.Ed .

 

 

4.

ISHA GAURAV TAUNK

M.SC . B.Ed .

 

 

PGT(PHYSICS)

I.

PRAVEEN

M.SC. B.Ed .

 

2.

WABLE YUGANDARAO  V.

M.SC. B.Ed.

 

 

3.

BHAGYASHREE

M.SC. B.Ed .

 

 

PGT(BIOLOGY)

I.

HARSHITA MISHRA

M.SC . B.Ed.

 

 

2.

MANJUM. TIWARI

M.SC . B.Ed. DSM

 

 

3.

ZAKERA B.Z. KHAN

M.SC. B.Ed.

 

 

4.

AARTI D. PAWAR

M.SC . B.Ed .

 

 

5.

SUJATAJAIN

M.SC . B.Ed. CTET

 

 

6.

AMBAWADE PRASHANT M.

M.SC. B.Ed.

 

 

7.

RANJANA  SHARMA

M.SC . B.Ed. ICAR

 

 

PGT(:(1ATHS)

1.

RADHIKA N . KOMBE

M.SC . B.Ed. M.PHIL

 

 

2.

ANUPAMALAL

M.SC. B.Ed .

 

 

PGT(GEOGRAPHY)

I.

SUNIL B. PACHARNE

M.A.M .Ed .

 

 

2.

CHANDRIKA GANGULY

M.A. B.Ed.

 

 

3.

AMOGAMBADASKADAGE

M.SC. B.Ed .

 

 

4.

SMRUTI PANIGRAHI

M.A. B.Ed.

 

 

5.

WAYKOLE KISHLAYAANIL

M.SC . M.Ed.

 

 

PGT(ECONOMICS)

I.

PRANAV KUMAR SINGH

M.A. B.Ed.

 

 

2.

SONIA SHARMA

M.A. B.Ed .

 

 

3.

ANITA

M.A. B.Ed.

 

 

PGT(HISTORY)

I.

POONAMSONI

M.A. B.Ed.

 

 

PGT(COMMERCE)

1.

ANUPAMA RANI

M.COM B.Ed.

 

 

PGT(HINDI)

I.

RAJANI  GUPTA

MA,B.Ed.

 

 

2.

JYOTI RAI

MA, B.Ed.

 

 

3.

REKHA

MA,B . Ed.

 

 

4.

SACHIN  POPAT  W .

MA,B. Ed.

 

 

........-.,

           

 

 

)

.


PGT(ENGLISH)

I.

RUMPI B. CHUDHARY

MAB.Ed.

 

 

2.

MONISHA RASTOGI

MA, B.Ed. CTET

 

 

3.

DEEPA  T.I.

MA, B.Ed.

 

 

4.

WARWATKAR  LALITA  M.

MA, B.Ed. M.Phil.

 

 

5.

KASABE S. RAMESH

MA, B. Ed. M.Ed. NET

 

 

PGT(SANSKRIT) I TGT(SANSKRIT)

I.

PALLAVI  B.V

MA, B.Ed. NET

 

Will be considered forPGT(Sanskrit.) post if,students. opts for thesubject

2.

HEMA TALNIKAR

MA, B.Ed .

 

 

3.

GHADGE SRIKANT V.

!v1A, B.Ed.

 

 

4.

KALE GANESH K.

MA, B.Ed.

 

 

5.

HARSHALI J. NIKUMBH

MA, B.Ed.

 

 

6.

GAURI INAMDAR R.

MAB.Ed.

 

 

7.

PRABHAKAR K. BODHANE

MA, B.Ed.

 

 

8.

VISHNU VASUDEV K.

MA, B.Ed.

 

 

9.

JONGLE T. SOPAM

MA, M. Phil. B. Ed .

 

 

10.

JYOTI KRISHNA S.

MA,B. Ed.

 

 

11.

JYOTI

BA, B. Ed.

 

 

PGT(POLITICAL SCI.) I TGT(SOCIAL SCIENCE)

I.

RAMJEETRAM

M.A. B. Ed

 

Will be considered for

PGT(Pol.Sci.) post if,students opts for thesubject

2.

GEETABISHT

M.A. B.Ed. CTET

 

 

3.

D.K. GAIKWAD

M.A. B.Ed.

 

 

4.

BHAGYASHREES . SURTHY

M.A. B.Ed.

 

 

5.

SAIRA BANO KAZI

M.A. B.Ed.

 

 

6.

ANJANADEVI

M.A. B.Ed.

 

 

7.

RAJSHEI M. SHAH

B.A. B.Ed.

 

 

8.

SNEHAARYA

M.COM. B. Ed.

 

 

TGT(HINDI)

I.

SUNITA PRAKASH

BA, B. Ed.

 

 

2.

ANJANAARYA

BA, B.Ed.

 

 

3.

ATUL BHARAT PARDESHI

BA, B.Ed.

 

 

4.

BALAJI P. RAUT

BA, B.Ed.

 

 

TGT(ENGLISH)

1.

IRENE P. KARANJIA

BA, B. Ed.

 

 

2.

SANDHYA RANI U

BA, B. Ed.

 

 

3.

YASHDA SHETTY

BA, B. Ed.

 

 

TGT(SCIENCE)

1.

HARSHITA MISHRA

M.SC. B. Ed.

 

 

2.

ROHINI R. JOSHI

M.SC . M.A B.Ed. SET

 

 

3.

:rv1ANJU M. TIWARI

M.SC. B.Ed. DSM

 

 

4.

PRAVEEN

M.SC. B.Ed.

 

 

5.

SANTOSH R. NARWADE

M.SC. B.Ed.

 

 

6.

AARTI D. PAWAR

M.SC. B.Ed.

 

 

7.

SUJATAJAIN

M.SC. B.Ed . CTET

 

 

8.

AMBAWADE PRASHANT M.

M.SC . B.Ed.

 

 

9.

TRUPTISHETH

B.SC. B.Ed. CTET

 

 

10.

VEENA V. SADAVARTE

M.SC . B.Ed.

 

 

II.

SHAIKH TANVIR AHMED

M.SC. B.Ed .

 

 

12.

POURNIMA KADAM

M.SC. B.Ed. CTET

 

 

13.

SHITAL VIVEK SONWANE

M.SC . B.Ed. DCM

 

 

14.

NIDHI R. SHARMA

B.SC. B.Ed. CTET M.Ed.NET

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p--...._.......;...


TGT(MATHS)

 

1.

SHRIKANT KENDURKAR

 

M.SC. B.Ed .

 

2.

ANJALI PANWAR

 

M.SC. B.Ed.

 

3.

JYOTI NAMDEO

 

B.SC. B.Ed. CTET

 

4.

ANUPAMALAL

 

M.SC. B.Ed. M.TECH

 

 

 

 

PRIMARY TEACHERS

 

I.

PRATIBHA SAWANT

 

BSC B.Ed .

 

2.

BANEET KOUR ·

./

BSC, B.Ed., MA(HIST)

 

3.

VANDANA PANDEY

 

MA(HINDI), B.Ed.

 

4.

POOJA KUMAR!

 

B.COM,MBA, B.Ed.

 

5.

MEENAKSHI B.

 

BCA, B.Ed.

 

6.

SARITA BANSAL

 

BSC, B.Ed.

 

7.

SATPREET KAUR

 

B.COM., B.Ed.

 

8.

SHUBHANGI PATIL

 

BA, D.Ed.

 

9.

SARIKA RAMSHETTE

 

MA(ENG),D.Ed .. MBA

 

10.

SUREKHA SHARMA

 

MA(ECO), B.Ed.

 

11.

SANDHYA R. LASHKAR

 

MA(HINDI),B.Ed .

 

11.

VINOD GAIKWAD

 

BA(ENG), D. T.Ed. CTET

 

12.

GAWAI ANIL SHIVAJI

 

HSC, D.Ed.

 

13.

LAXMI

 

M.COM., B.Ed.

 

 

SPORTS COACH

 

I.        SOHAN KUMAR TOMAR                  B. P.Ed.                                   

2.         SAJ.1PAGE MANISH K.             M.P.Ed.                                  

3.         RANI NIVRUTTI KAMBLE          B. P.Ed.                                 

4.   RAHUL ANAND TIWARI                 B.P.Ed.                                    

5.        DEVKATE PUNAM B.                 B.P.Ed.                                  

 

YOGA INSTRUCTOR

1.               VRUSHALI M. KALE                   M.A. YOGA SHASTRA          

2.                SONU K. BARDE                          M.A. YOGA D.N.Y.S.            

3.           TUSHAR SOPAN BHOGE             DIPLOMA IN YOGA             

4.           S. KIRANJOT S. MALHOTRA      M.SC. Yoga Sci.                     

5.                SARVJEET KUMAR YADAV            B.A. YOGA                              

6.                PRIYANKA VIRAT GHUDE         MA Yoga B.P.Ed.                   

7.               AMBRE SWANAND GOKUL        P.G.D.Y.Ed ..                         

8.        GAURAV DEVIDAS KADLAG     DIPLOMA IN                         

YOGASHASTRA

ART AND CRAFT

l.        ANITA                                           M.A. FINE ARTS                      

2.          ALPANA BHATIA                        DIP. IN COMM. ART            

3.           SALUNKHE SHANKAR G.          A.T.D.G.D.ART                      

4.           TELE A..l1AR BHARAT                   A.T.D                                      

5.                IRFAN SHAAIKPATHAN             G.D.ART                                

MUSIC TEACHER

I.        GAIKWAD SANTOSH S.                  MAMUSIC                               

.

 

2.   KULKARNI SHREYAS A.            MA.MUSIC                            

 

DANCE TEACHER

1.       GAYATRISHARAD                      MA KUCHIPUDI                   

CLASSICAL DANCE

2.           AKANKSHA A. JAMADAR               DIP. BHARAT NATYAM           

3.           NUPURSAMAD                              P.G.IN BHARATNATYAM          

 

DOCTOR

1.       DR. GAURAV                              MBBS, DOMS                       

2.           DR. SURAJ A. VHORA                 MBBS, PGDEMS

3.           DR. PRASHANT  P JAWALE            MBBS                                                     ....--....

 

 

 

NURSE

1.

KALPANA D TANDALE

ANMMS CIT

 

 

2.

POONAM JUGANI

B.SC. NURSING

 

 

3.

MADHURI KISHOR NAIK

DIPLOMA IN NURSING

 

 

COUNSELOR

I.

GAYATRI GANESH LAD

MA PSYCHOLOGY, PG DIPLOMA

 

 

2.

PRASANNA ALONE

MA PSYCHOLOGY,

 

 

3.

MADHURA M. KOKIH

PGDIPLOMA

 

 

COMPUTER INSTRUCTOR

l.

SHIV KUMAR SURTHY

B.COM, PGDCA

 

 

2.

AJAY M. SHEDGE

M.SC(CS)

 

 

3.

NIKHIL S. PATIL

BCA,MCA

 

 

4.

AMOL S. YADAV

M.E. COMP. ENGG. BE IT

 

 

5.

YOGESH  MUSTAPURE

M.E.(IT)

 

 

6.

MANISHA CHANDANKAR

BSC,MSC(CS)

 

 

7.

DEEPAK KURWARE

MCA

 

 

8.

VARSHA  PAWAR

B.E(CS)

 

 

9.

ASHWINI KOLHATKAR

MCM,MCA

 

 

10.

ASHWINI P. PATIL

MSCIT, BE(IT)

 

 

11.

PRASHANT B PATIL

BE(COMP.)

 

 

l2.

PALLAVI PAWAR

MCM,MCA

 

 

13.

YOGESH  L PANSARE

BSC(COMP.),MSCIT

 

 

14.

KALYAN B. GAIKWAD

MCA

 

 

15.

SONALI S. MISAL

BE(COMP.)

 

 

16.

ADITYA DHUMAL

BCA,MCA

 

 

DATA ENTRY OPERATOR/OFFICE CLERK

I.

ANILDASARE

MS OFFICE

 

EX- KVS EMPLOYEE

2.

SUB. MAJOR SHINDE CR

DTP EXCEL

 

EX-SERVICEMAN

3.

SALMANM . WATE

DICT COURSE

 

 

4.

RUPAPAWAR

MS OFFICE

 

 

5.

SHUBHANGI Y PANSARE

MS CIT ENG. TYPING

 

 

6.

ASHWINI POTE

CCCT, TALLY COURSE

 

 

7.

NEHA A. DEOCHAKE

DIPLOMA IN COMPUTER

 

 

8.

SHIV PRASAD

BCA

 

 

9.

RAKHI PREM KUMAR

M.COM , MS WORDCOURSE

 

 

10.

VIDYA K.UDALE

MA, MS-CIT Typing

 

 

 

 

 

 

 


INTE RVIEW BOARD-2

S.No               Name of Member                   Re  resentation as

I.         Dr. L.C. Nand                             VMC, Member OICExamNDA

2.                  Dr. (Mrs.) Thangamani                  Subject Expert Waghamare Associate Prof.

Eco. De  tt. NDA

3.                  Maj.(Dr) G.N. Tripathy, MH          Subject Expert Khadakwasla NDA

4.                  Mr. Neeraj Kumar,                         Subject Expert PGT  Commerce) KVNDA

5.                 Mr. K.K. Bhardwaj,                        Member Secretary PGT Histo                       )KVNDA

 

S.No

1.

Name of MemberDr. S.K. Pandey

Associate Prof. Eng. Deptt.

Re  resentation asVMC, Member

 

NDA

 

2.

Dr.(Mrs.) Bhawna Singh

Associate Prof. Pllysies Deptt

NDA                 hh,,o !

Subject Expert

3.

Mr. Kaladhar, TGT{Sanskrit)

Subject Expert

 

KVNDA

 

4.

Mr. A.K. Awasthi, PGT(Hindi)

Member Secretary

 

KVNDA

 

 

 

INTERVIEW BOARD-3

 

 

 

 

 

 

·Y

 

 

 

 

 

 

 

INTERVIEW BOARD -4

S.No

 

 

 

 

Mr. Ganesh Indrale,

Re resentation as

VMC, Member

 

 

Subject Expert

 

 

I.

 

2.

 

Vic-Princi  al KV NDA

 

3.

Mrs. Aparana Medhi, HM KVNDA Pune

Subject Expert

 

 

4.

Mr. Balaji, PGT(English) KVNDA

Member Secretary

 

 

 

INTERVIE W BOARD-S

S.No

Name of Member

Re  resentation as

 

I.

Mrs. Jyoti Patil , PGT(Physics)KVNDA

VMC, Member

2.

Mr. Lakhan Lal Bagawan,PGT{CS) KV NDA

Subject Expert

3.

Mrs. RubKVNDA

ina Pasha, PGT(Bio)

Member Secretary

         

 

 

 

 


(      ERIAN C. GEORGE)

PRINCIPAL

litid/PRINCIPAL '-_

.        fhtNCI/KENDRJYAVIWMarA

.«. . /N.D.A.,... /

" fti;J/PIN: 411otl